Elektrik Süpürgesi Arıza Bulma ve Sorun Tespiti Nasıl Yapılır

Hangi markayı kullanırsanız kullanın hemen hemen tüm elektrik süpürgesi arızaları benzerdir bu açıdan cihazlarınızın arızalarını tespit edilmesi için standart yöntemler kullanabiliriz. Süpürgenizdeki çekmeme sorunu yada motor sesi gürültü yapması gibi sorunlar genel olarak motorun  arıza yapmasından kaynaklanmaktadır.

Yeni model elektrikli süpürgelerde ise kol tutma yada cihazın üzerindeki elektronik kart bulunmaktadır bu elektronik kartların arızalarında genelde tamiri yapılmaktadır. Genel olarak elektrikli süpürgenizde aşağıdaki arızalar ile karşılaşabilirsiniz.

  • Elektrik motorundan gürültü gelmesi
  • Elektrik motorundan duman veya koku gelmesi 
  • Elektrik süpürgesinin çekiş gücünün düşmesi
  • Açma veya kapama düğmesinin çalışmaması
  • Makara takımının çalışmaması veya kablonun çekilmemesi

Motordan Gürültü Gelme Sorunu

Elektrik süpürgenizde eğer çalışma esnasında gürültü yapıyorsa büyük bir ihtimalle motordan kaynaklanmaktadır. Motorunuzda eğer arıza varsa dönerken çok uğultulu bir şekilde çalışmaktadır. Motorların tamiri bazı durumlarda mümkün olmamaktadır bu açıdan direkt değiştirilmesi daha mantıklıdır. Eğer elektrik konusunda bilgi sahibi değilseniz cihazın motorunun değişimini uzman bir kişi yada servis tarafından yapılması daha uygundur.

Motordan Duman Çıkması yada Koku Gelmesi

Elektrik süpürgenizden koku yada duman gelmesi motorun fazla ısınmasından yada motor kömürünün bitmesinden kaynaklanabilir ayrıca toz haznenizdeki birikmiş tozlardan yada çekim yapılan koku üreten birşeyler çektirirseniz buda koku yapıyor olabilir burda kokunun nasıl bir koku olduğu önemlidir. Yanık kokusumu yoksa çürümüş bir koku olduğu önemlidir. Eğer yanık kokusuysa cihazın motoru yanmış olabilir yada cihazın elektrik kablo takımında şase yapıyor olabilir cihazı bu şekilde kullanmamanız önerilmektedir.

Elektrik Süpürgesinin Çekiş Gücünün Düşmesi

Elektrikli süpürgenizin çekiş gücü düştüğünde bunun bir kaç sebebi olabilir öncelikle çekiş gücünün düşmesi motorunun arızalı olmasından kaynaklanabilir fakat diğer bir sebepte kullanmış olduğunuz süpürge borusunun yada çekim yapılan torba kısmında çekimi engelleyecek herhangi bir tıkanma olabilir bu açıdan kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır.

 

Elektrik süpürgeleri ile alakalı sorunlarınızda bizlerden yardım almak için İletişim bölümündeki servis numaralarımızdan faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir