Klima Genel Bilgiler Arızalar ve Kısa Çözümler

Aşağıda verilen bilgileri tüm klimalarınız için düşünebilirsiniz tüm klima arızaları için genel bir arıza – sorun listesi oluşturmaya çalıştık.

Eğer Klimanız Çalışmıyorsa 

Cihazınız eğer çalışmıyorsa klima kumandanızdan doğru modda olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca cihazınızın sigortalarını yani elektriklerinizide kontrol etmenizde fayda vardır. Cihazınızın zamanlayıcısı varsa ayarlarını kontrol ediniz zamanlama  hatası yapmış olabilirsiniz.

Klimanızda Soğutma Sorunu – Isıtma Sorunu Varsa 

Filtrelerinizi kontrol etmeniz gereklidir filtreleriniz eğer kirliyse klimanızın soğutma yada ısıtma sorunu yaratabilir filtrelerinizi kendiniz kolayca temizliği yapabilirsiniz temizlik yaptıktan sonra tekrar kontrol etmeniz gerekmektedir. Cihazınızın derece ayarlarınıda kontrol etmenizde fayda vardır uygun modda uygun derecede  çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Klimanızın  mekanik yada elektronik bir sorunu yoksa  klimanızın dış ünitesinin önünü kontrol ediniz eğer önü kapalıysa cihazınızın  ısıtma yada soğutmasında sorun olabilir.

Klimanız Koku Yapıyorsa 

Koku genelde bakteriyal sorundur ve eğer klimanızın bakımını yaptırmadıysanız klimanız koku yapabilir ayrıca klima nemlendirme özelliğinden dolayı evinizin yada işyerinizin içindeki eşyaların nemlenmesinden kaynaklı sorounlar oluşabilir.

Klimanız Gürültülü Şekilde Çalışıyorsa

Klimalar çalışma esnasında soğutucu gaz yüzünden zaman zaman ses yapabilir bu bir arıza değildir fakat bu ses daha çok mekanik bir ses ise iç ünite yada dış ünite pervanesinden kaynaklanıyor olabilir kontrol edilmesi gereklidir.

Klima Buhar Üflüyor

Klimanız çalışırken eğer ortam nemliyse sıcak ve soğuk havanın karşılaşması ile yoğunlaşmadan dolayı buharlaşma olabilmektedir bu bir arıza değildir.

Klima Çalışmadan Önce Bekliyor ( 3 Dakika – 5 Dakika )

Hemen hemen tüm klimalar çalışmadan önce klimanın kendini hazırlaması ve emniyet için 3 ila 5 dakika arası beklemektedir.

Klimadan Tık  Tık Sesi Geliyor

Bu seste hemen hemen tüm klimalarda meydana gelebilmektedir maddenin ısınmasından dolayı genleşme yada büzüşmeden kaynaklanan seslerden dolayı böyle bir sorun meydana gelmektedir.

 

Umarım bu bilgiler sizlerin işine yaramıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir