Kombi Fan Motoru Bilgileri Çalışma Prensibi ve Genel Arızaları

Kombinin çalışması için gerekli olan oksijenin dışardan alınmasını sağlayan bu parça sayesinde yanma işlemi daha kolay olmaktadır.  Mantık olarak çalışma sistemi bir fanın dışardaki temiz hava ile yanma oluşacağı alandaki kirli havanın yer değiştirmesini sağlamak ve bu sayede yanmayı sağlamaya yarayan parçaya denmektedir.

Bu parçanın arızasının anlamanız çok kolaydır ya ateşleme sorunu yaşarsınız yada kombi fanından tuhaf sesler gelir. Bu ya balans arızasından dolayı yada bobin sargısı sorunundan kaynaklanmaktadır bazı durumlarda pislik ve bakımsızlıktan dolayı kombinizin fanı tıkanabilir ve dönmeyebilir. Genelde kombinizin fanının bakımının yapılması durumlarda fanınız daha sessiz ve sorunsuz çalışacaktır.

Fanların elektriksel bozukluğunun haricinde (Bobin Arızası) diğer tüm arızaları bakımsızlıktan dolayı kaynaklanmaktadır. Bakımı yapıldığında kombi fanınız hem temizlendiği için sorunsuz çalışacak hemde diğer çalışır parçalarda gözden geçirilmektedir.

Diğer bir arızalanma türüde yağmurlu havalarda şimşek düşmesinden kaynaklanabilir yüksek voltajda gelen elektrik akımı kombinizin ana kartını bozmuş olabilir. Bununla birlikte sık sık gidip gelen elektriklerde kombi fanının bozulmasına neden olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir